Notepad.lv logo

Digipass NANO - kas tas ir?
Shady, 2013. gada 14. martā 13:29:02

Kad dažas dienas atpakaļ savā epastā ieraudzīju vēstuli no SEB bankas, tad pirmā doma bija, ka ir atsūtīta kārtējā “lielīšanās” vēstule, ka banka izceļas ar kārtējiem finanšu rādītājiem, vai grib palielīties par to, cik izdevīgs ir tiešu viņu piedāvātais pakalpojums un cik ienesīga ir pavasara procentu likme. Liels bija mans pārsteigums, kad izlasīju par bankas piedāvāto tehnoloģiju inovāciju, jo bankas parasti runā par finansēm nevis par tehnoloģijām, lai gan mūsdienās labi attīstīts uzņēmums bez tām nevar iztikt.
http://www.notepad.lv/userpix/29_seb_prezentacija_digipass_nano_1.jpg
Atceros to laiku, kad internetbanka kā pakalpojums ienāca Latvijā un bija lielas cilvēku masas, kuras to neizmantoja un pat savā ziņā no tās baidījās, jo attāla norēķināšanās caur datoru, kurā piedevām var būt ieperinājies kāds “kukainis”, šķita biedējoša doma. Savā ziņā tā arī ir, jo uz kartiņas nodrukāti kodi var nokļūt nepareizajās rokās, it īpaši, ja regulāri to nēsājam līdzi. Tam sekoja atbildes gājiens un tika izveidots tā saucamais “kodu kalkulators” jeb Digipass, kurš katru reizi ģenerē jaunu kodu un to papildus vēl aizsargā tavs PIN kods. Piekrītu – tik tiešām tas ir labāks risinājums par parasto kodu kartīti. Pats izmantoju Digipass jau vairākus gadus un vairākkārtīgi esmu iedomājies par to, ka tas ir neparocīgs un aizņem salīdzinoši vairāk vietas nekā parastā kodu kartīte.
http://www.notepad.lv/userpix/29_kodu_kalkulators_kodu_karte_1.png
Bet laiks iet uz priekšu un modernās tehnoloģijas attīstās arī norēķinu sistēmās. Cilvēki pieprasa ko jaunu, ko ērtāku un modernāku. Ko darīt? Protams, ir dažādi iespējamie risinājumi kā programmatūra ar savu algoritmu vai norēķinu veids ar NFC tehnoloģijas palīdzību, bet nevajag aizmirst, ka drošības garantu nedrīkst zaudēt. Tāpēc SEB banka mūs vakar iepazīstināja ar inovatīvu risinājumu – Digipass NANO!
http://www.notepad.lv/userpix/29_digipass_nano_1.png
Jau ierastais Digipass no Digipass NANO neatšķiras ar savu piedāvāto funkciju klāstu, bet gan ar izmēriem un tā pielietojamību. Tā nav programmatūra, ko var lejuplādēt aplikāciju vietnē un tā nav atsevišķa iekārta, ko jānēsā līdzi. Tas ir mikročips, ko uzlīmē pa virsu savai SIM kartei. Jā, tieši tā – tiek veidots starpslānis starp mobilo telefonu un pašu SIM karti. Līdz ar to tiek iegūts maksimāls drošības līmenis, jo šim starpslānim netiek klāt cita programmatūra. Nav arī jāinstalē speciālā programmatūra, jo tālrunis Digipass NANO programmatūru uzrāda pie tālruņa funkcijām jau kā integrētu rīku. Toties tas nestrādās ar “primitīvajām” operētājsistēmām jeb pareizāk sakot – ir vajadzīgs viedtālrunis. Dotajā brīdī nav problēmas sastrādāties ar Symbian, Android, IOS, Windows Phone un Blackberry sistēmām, par citām viedajām sistēmām, kuras nav tik populāras, SEB bankas pārstāvis nevarēja garantēt tā darbību par visiem 100%. Šobrīd problēma esot ar jauno Iphone 5 kā arī ar Nokia 5230 kura neatbalsta klaviatūras izsaukšanu Digipass aplikācijā, citos modeļos problēmas nav novērotas.
Vienkāršiem vārdiem sakot, Digipass Nano ir tas pats kodu kalkulators, tikai “iemontēts” tavā mobilajā tālrunī. Tiem, kuri lieto Android tālruņus, būs lielāks komforta līmenis, jo šis rīks parādīsies aplikāciju sarakstā un to varēs, tāpat kā jebkuru aplikāciju, pārvietot uz kādu mapi vai iznest uz darba virsmas (desktop). Toties Iphone un Windows Phone lietotāji veiks mazliet garāku ceļu, jo būs paslēpies zem Iestatījumiem un SIM aplikācijām, bet kā jau S.Džobss ir teicis – nekas nedrīkst atrasties tālāk kā 3 soļu attālumā – un tas arī ir izpildīts.
http://www.notepad.lv/userpix/29_android_digipass_nano_1.png
http://www.notepad.lv/userpix/29_windows_phone__ios__digipass_nano_1.png
SEB bankas piedāvātais Digipass NANO mobilais kodu kalkulators ir ražots pasaules prestižajā drošības risinājumu kompānijā VASCO Data Security International, un tas vieš sava veida uzticību šai “iekārtai”. Lai uzsāktu darbu, mēs izņemam no sava telefona SIM karti, un sagatavojam Digipass NANO noņemot aizsargkārtiņu. Uzlīmēšanas tehnika ir ļoti vienkārša un to vajadzības (neveiksmīgas uzlīmēšanas) gadījumā var arī pārlīmēt. Digipass NANO ir pieejams gan parastajām SIM kartēm, gan arī micro SIM standartam. Šobrīd šīs iekārtas cena ir 15 Ls, un šī cena proporcionāli piedāvātajam komfortam un drošībai ir patiešām samērīga. Vairāk par ā iegādes iespējām un pieejamību var izlasīt šeit.
Ko mums tas dod un kam tas vispār ir vajadzīgs? Atbilde ir ļoti vienkārša – komforts! Nav jānēsā līdzi lieka iekārta un jādomā, kurā kabatā gan atkal ir nolīdis kodu kalkulators. Mūsdienās mobilais telefons praktiski vienmēr ir līdzi, līdz ar to – arī tavs kodu kalkulators. Tas ir vienkāršs un tikpat drošs kā “vecais” kodu kalkulators. Tie, kuri uztraucas par interneta trafiku, tam nav nekāda pamata, jo mobilā interneta datu tarifs netiek lietots.
Nobeigumā vēlos citēt SEB bankas publicētos datus par lietotāju vēlmēm:
“SEB bankas dati liecina, ka pēdējos gados arvien vairāk pieaug maksājumu skaits internetbankā. Maksājumu skaits internetbankā notiek 20 reizes vairāk nekā filiālēs, un pērn SEB internetbankas Ibankā veikto maksājumu skaits pieaudzis par 13%, gada laikā sasniedzot gandrīz 13 miljonus maksājumus. Tā kā maksājumu un citu darbību drošai veikšanai internetbankā ir nepieciešama kodu karte vai kodu kalkulators, lielai daļai iedzīvotāju tie kļuvuši par vienu no ikdienā visbiežāk izmantojamiem rīkiem. To apliecina arī SEB bankas un pētījuma aģentūras „Mindscan” veiktā iedzīvotāju aptauja, kuras laikā 62% respondentu atzinuši, ka viņiem ir svarīgi, lai ikdienā vienmēr būtu līdzi kāds no internetbankas autorizācijas līdzekļiem. Turklāt 22% aptaujāto norādījuši, ka labprātāk izmantotu kodu ģenerēšanas risinājumu mobilajā tālrunī kodu kartes vai kodu kalkulatora vietā.”
http://www.notepad.lv/userpix/29_digipass_nano_aptauja_seb_01_1.png
http://www.notepad.lv/userpix/29_digipass_nano_aptauja_seb_02_1.png
Tā nu secinu, ka šis risinājums iekaros lielu atsaucību Ibankas lietotāju vidū, un, lai arī pie sava Digipass NANO Notepad.lv komanda tika tikai vakar, tad jau tagad varu teikt, ka šī inovācija patiešām ir ērta un pats galvenais – vienmēr pa rokai.
Uz sākumu
© Notepad.lv | Pilnā versija